Cem Yılmaz’ın pek çok ünlü ismi bir araya topladığı bilimkurgu türündeki Arif  V 216 filmi, 5 Ocak günü vizyona girdi. Cem Yılmaz, Arif v 216 filmini duyurduğu andan itibaren çok fazla eleştiri aldı. Filmin fragmanlarının yayınlanmasının ardından ise insanlar ikiye bölündü: Filmin bir hayal kırıklığı olacağını düşünenler ve filmin Cem Yılmaz’ın en iyi filmlerinden biri olacağını düşünenler. Film kesinlikle bir hayal kırıklığı değildi, en iyi filmi olup olmadığı ise tartışılır.

Bundan 14 yıl önce vizyona giren G.O.R.A. ile Türk sinemasına başarılı bir bilimkurgu ve komedi filmi kazandıran Cem Yılmaz, hikayeye A.R.O.G. ile devam etti. Serinin ikinci filmi bana kalırsa G.O.R.A.’nın seviyesine ulaşamadı ancak Cem Yılmaz filmleri arasında önemli bir yere sahip. Serinin üçüncü ve şimdilik son filmi olan Arif v 216’nın senaryosu Cem Yılmaz’a ait. Filmin yönetmen koltuğunda ise Kıvanç Baruönü oturuyor.

Sevmek Sevilmek İstiyorum

Yapmacıklığın ve toplumda hoş karşılanmayan davranışların komik bir olgu gibi sunulması, eğitimli insanların alay konusu olması son dönemlerde vizyona giren Türk komedi filmlerinin vazgeçilmezi. Tahmin edersiniz ki bunun en büyük ve “başarılı” örneklerinden biri de Recep İvedik filmleri. Tüm iğrençliğiyle gişe rekorları kıran bu filmler arasında Cem Yılmaz filmleri, biraz olsun nefes almamızı sağlıyor.

Film, 216’nın insan olma umuduna tutunarak dünyaya yaptığı yolculuk ile başlıyor. Artık sevmek ve sevilmek isteyen 216, Kilyos Sahili’nde el ele tutuşup koşabileceği bir aşk arıyor. Birtakım olayların sonucunda yanlışlıkla 1969 yılına ışınlanan Arif ve 216 kendilerini eski İstanbul’un renksiz sokaklarında buluyorlar. Siyah-beyaz Türk filmlerinin en büyük hayranlarından biri olan 216 halinden memnunken Arif ise bu zaman diliminden bir an önce kurtulmanın yolunu arıyor.

Filmde Sadri Alışık, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Filiz Akın gibi Yeşilçam’ın usta isimlerini Mert Fırat, Şükrü Özyıldız, Farah Zeynep Abdullah gibi isimlerin başarılı performansları ile görüyoruz. Bu isimlere bir de Ajda Pekkan ile Zeki Müren eşlik ediyor. Bunların yanında 90’ların Türkçe pop müziği de filmin büyük bölümünü oluşturuyor. Böylece seyirci bu iki renkli dönem arasında gidip geliyor.

Eski Türkiye’ye Nostaljik Bir Yolculuk

Arif Işık’ın G.O.R.A. ile başlayan uzay macerası, bu filmde Türkiye’nin eski günlerine yapılan yolculuk ile devam ediyor. Arif v 216, Türkiye’nin zaman içinde bozulan toplumsal yapısına da ince eleştirilerde bulunuyor. Filmde komşu ülkelerle olan ilişkiler ve belli bir kesime daha fazla hak tanınması gibi siyasi göndermeler de yer alıyor. Kibarlığın, sevginin ve empatinin kalmadığı bir ülkede, izleyiciye geçmiş dönemin ilişkilerini biraz olsun hatırlatmak istiyor. Bunun için de seçilebilecek en iyi zaman dilimi elbette ki Yeşilçam’ın yıldızının parladığı dönemler.

Küçük bir hırsızlık sonucu Arif ve 216, kendilerini tıpkı Yeşilçam filmlerinde gördüğümüz fakir ama herkesin birbirine sevgi bağıyla kenetlendiği bir mahallede buluyor. Bu mahallede kör bir genç kız olan Pembeşeker ile karşılaşıyoruz. Pembeşeker’in göz ameliyatı için gerekli olan para da tahmin edersiniz ki 100 bin lira. Yeşilçam’ın tüm klişelerini içinde barındıran film kimi zaman çağdaş Türk sinemasına da göndermelerde bulunuyor.

Her Yeşilçam klasiğinde olduğu gibi zengin ve kötü karakterler bu filmde de kendine yer buluyor. Pertev Oyuncakları’nın sahibi, Zafer Algöz’ün hayat verdiği Besim karakteri hem 1969 yılında kalınmasında hem de zamanın tarihsel akışının bozulmasında önemli bir yere sahip.

Yeni ve Eski Karakterlerin Uyumu

G.O.R.A.’dan tanıdığımız Arif Işık, 216, Garavel Usta ve Erşan Kuneri; filme yeni katılan Besim, Pembeşeker ve Zeki Müren’i canlandıran Çağlar Çorumlu ile güzel bir ritim içinde dans ediyor. Garavel Usta, G.O.R.A.’da olduğu kadar etkili bir karakter değil hatta bazı sahnelerde sönük bile kalıyor. Ancak Çağlar Çorumlu’nun Zeki Müren performansı diğer karakterlerin açığını kapatmaya yetiyor. Farah Zeynep Abdullah’ı şarkıcı rolünde izlemeye alıştık. Bu filmde de Besim karakterinin tutkuyla bağlı olduğu Ajda Pekkan’ı canlandırıyor.

2. Nesil, 16. Segment. Geliştirilebilir zeka. Ayrıca yüksek hareket kabiliyeti, 7 saat ses ve görüntü kaydı.İnsan olma umuduyla dünyaya gelen 216’nın üzerinden bir karakterin dönüşümüne şahit oluyoruz. Saf duygular ve bazı sırlarla dünyaya gelen 216’nın bir insana aşık olması ve bu süreçte karşısına çıkan teklifler onu kendi içinde bir çatışmaya sürüklüyor. Bu kaos halinde Arif ve 216, hem geçmişi hem de geleceği değiştirecek adımlar atıyor. İyi insanların sadece filmlerde var olması günümüz 2017’sinde bir felakate neden oluyor.

Son olarak film klişelerle mi dolu? Evet. Bol miktarda reklam yerleştirmesi yapılmış mı? Evet. A.R.O.G.’ta olduğu gibi yine zaman içinde yolculuk filmin ana konusu mu? Evet. Filmin süresi fazla mı uzun? Evet. Tüm bunlara rağmen Yeşilçam filmlerini ve G.O.R.A. esprilerini seviyorsanız bu filmi de keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum.

Paylaşın:  
Rıdvan Mahlas

Merhaba, Ben gesro.net tema geliştiricisi Rıdvan, Sizler için geliştirdiğimiz bu temada bir çok görünüm eklenecek ve en iyi görseli kazanmanızı sağlayacağız.

2 Yorum

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir